Skocz do zawartości

Karta gtx 285 i wzrost wydajnosci?


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem troche rozbudowac swoja konfiguracje - glownie chodzi o montaz video.

Generalnie sprawa dotyczy materialow HD 1080p.

W innym forum doradzono mi gtx 285 - ale chodzilo o Windows.

Podobno Win7 dostanie kopa (CUDA i inne cuda), ale jak to wyglada w OSX 10.6 i 10.6++ (retail)?

Pod OSX mam FCP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda. Bylo to już omawiane na forum wiele razy.

Jeśli zależy Ci na wydajności grafiki to celuj w ATI.

Czytalem te watki (przynajmniej te, ktore pokazala wyszukiwarka) i dotyczyly glownie podmiany bios w karcie.

Reasumujac - pod Windows korzystam z Premiere CS5 i Ediusa 6, a pod OSX mam zamiar (pocztaki nauki) wykorzystywac FCP.

Tak wiec potrzebuje karty dajacej kopa pod Windows (CUDA itd) i OSX.

Budzet dosc ograniczony (do 800PLN) - stad problem.

Na tym forum naliczylem kilkadziesiat watkow dotyczacych ATI, ale raczej w temacie problemow pod hackintoshem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum naliczylem kilkadziesiat watkow dotyczacych ATI, ale raczej w temacie problemow pod hackintoshem.

To stare wątki.

ATI to dobry, przyszłościowy wybór. W Lionie część kart działa od razu, bez żadnych kombinacji, enablerów (OOTB).

 

Poza tym, z tego co mi wiadomo, to FCP chyba nie wykorzystuje CUDA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już się zdecydowałeś na NVidię, to po co pytasz na forum? Ja Cię w słuszności Twojego wyboru utwierdzić nie mogę.

Jeśli chcesz rady, to sytuacja wygląda tak, jak napisałem wyżej. Wydajna karta pod OSX = ATI. Trzeba oczywiście wybrać odpowiedni model i tyle (np. 4870, 5770, 5870).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już się zdecydowałeś na NVidię, to po co pytasz na forum? Ja Cię w słuszności Twojego wyboru utwierdzić nie mogę.

Jeśli chcesz rady, to sytuacja wygląda tak, jak napisałem wyżej. Wydajna karta pod OSX = ATI. Trzeba oczywiście wybrać odpowiedni model i tyle (np. 4870, 5770, 5780).

Niee - zle mnie zrozumiales. :)

W pewnym sensie jestem antytalentem technicznym. Gubie sie w symbolach, cyfrach, paramertach, itp.

Stad pytania do praktykow - dla mnie Guru. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CUDA na razie to pic na wodę. Mało programów to wykorzystuje. Ponadto to już leciwa karta. Za 745zł można nawet nową 5870 kupić. Tylko pamiętaj - kupuj tylko karty referencyjne !! Używkę można wyrwać za 500-600zł. Ja kupiłem jakieś 3-4 m-ce temu używkę za 880zł !! Teraz ceny są znakomite a karta ma spoooooro mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CUDA na razie to pic na wodę. Mało programów to wykorzystuje. Ponadto to już leciwa karta. Za 745zł można nawet nową 5870 kupić. Tylko pamiętaj - kupuj tylko karty referencyjne !! Używkę można wyrwać za 500-600zł. Ja kupiłem jakieś 3-4 m-ce temu używkę za 880zł !! Teraz ceny są znakomite a karta ma spoooooro mocy.

Piszesz o ATI?

P.s.

Chodzi mi glownie o rendering w HD 1080 pod Win i OSX. Teraz renderuje godzinami po kazdej zmianie znaku np. w title, czy po zmianach korekcji lub efektow/przejsc. Jak to zwykle bywa po renderingu okazuje sie, ze cos jest nie tak i zeby zobaczyc realnie nowa zmiane, znowu musze kawalek renderowac.

 

EDIT

5770 i 5870 cenowo wygladaja niezle - nawet w cenie sklepowej.

Hehehe - jak zwykle jezeli jest wybor trudno sie zdecydowac. :)

Tak czy siak w przyszlym tygodniu musze cos wybrac. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

**bogdanh** to może ja jako posiadacz takowej karty.

 

DARUJ SOBIE lepiej zainwestuj w ATI to jedyna słuszna droga, a wszystko to dzięki Apple.

 

OK - prawie sie przekonalem. :)

Jako praktyk poradz, ktory model da mi odrobine luksusu (biorac poprawke na nienajmocniejszy sprzet jaki mam w stopce - do zmiany procesor i pozniej pamiec). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem pod maca w zasadzie w grę wchodzą 5770 i 5870. Inne dają się uruchomić ale np przy 5750 trzeba kombinować. 5770 i 5870 są montowane w Mac'ach. Bierz 5870. Karty 6xxx jeszcze nie są w pełni obsługiwane - pewnie będą jak Apple wyda ostateczną wersję 10.6.7.

 

Podsumowując: 5770 - jeżeli nie masz kasy, 5870 jeżeli dysponujesz większą kwotą.

 

Pamiętaj że do tego trzeba jeszcze w miarę dobry zasilacz 500W (mój chieftec ma 450W i ledwo ciągnie kombajn ze stopki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi glownie o rendering w HD 1080 pod Win i OSX. Teraz renderuje godzinami po kazdej zmianie znaku np. w title, czy po zmianach korekcji lub efektow/przejsc. Jak to zwykle bywa po renderingu okazuje sie, ze cos jest nie tak i zeby zobaczyc realnie nowa zmiane, znowu musze kawalek renderowac.

Zastanawiam się czy do renderingu zmiana platformy na i5/i7 nie była by lepszym wyborem...

 

Wątpię, czy FCP potrafi użyć OpenCL/CUDA do przyspieszenia obliczeń... Jeśli nie, to wymiana karty w czasach renderingu chyba aż tak dużo nie zmieni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstepnie decyzje podjalem. :)

Musze "renowacje" przeprowadzac etapami z oczywistych kryzysowych powodow...

Etap 1 - karta 5870

Etap 2 - procesor 4-ro rdzeniowy

Teraz wk... mnie ciagle kilku/nasto minutowe renderowanie przy byle jakiej zmianie i mozliwosc plynnego podgladu przy maksymalnie jednej warstwie (mysle o HD).

Tak wiec na razie dziekuje za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli celem modernizacji jest przyspieszenie renderingu, to w pierwszej kolejności powinieneś inwestować w podzespoły które dadzą kopa. Jeśli program do montażu video nie potrafi użyć mocy GPU to nie ma najmniejszego sensu w VGA inwestować. Pomyśl trzeźwo czy chcesz wymienić VGA czy przyspieszyć kompa. Wg mnie większy pożytek będziesz miał z zmiany leciwej płyty i cpu na jakiś nowy i5/i7 z płyta z AHCI, niż z wymiany VGA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ściśle związany z moją profesją wiec pozwolę sobie wtrącić swoje dwa grosze. Jeżeli chcesz pracować na Final Cut to muszę Cię zmartwić ponieważ aplikacja sama w sobie nie wykorzystuje mocy obliczeniowej ani CPU ( tylko 2 rdzenie podczas renderingu materiału do pliku MOV ) ani GPU. Ja osobiście miałem GTX 285, teraz mam HD5870 i czas renderingu jest identyczny. Wymiana grafiki nie wpłynie na szybkość renderingu w FCP (niestety). Jeżeli zależy Ci na szybkim działaniu Compresora to ja bym zainwestował w szybszy procek a nie w grafikę i założył sobie Cluster w compresorze i wtedy to naprawdę daje Kopa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienilem niedawno "niekompatybilnego" GTX 260 Zotac na EVGA GTX 285. Premiere CS5 chodzi bardzo ładnie z wykorzystaniem Mercury Engine na Snow 10.6.5, a od dziś na 10.6.7

Jeśli chcesz pracować z CS5, to karty ATI sobie odpuść. Żadna z nich nie wspomaga APCS5. Ja też postanowiłem nauczyc się FCP i z tego powodu postawiłem Snowa, na również "nienajnowoczesniejszym" Q9550+AsusP5Q.

Z kartą GTX285 od miesiąca nie włączyłem Windowsa !!! Projekty realizowałem częściowo na FCP, a częściowo na APCS5. Teraz stoje na rozdrożu... wracać do Win7 czy zostać na Maczku. Czekam na wreszcie 64bitowy FCP 8, który podobno ma być w kwietniu. Prawda jest taka, że Premiere jest znacznie wydajniejszy niż FCP, ale jest 64bitowy i posiłkuje się akceleracją GPU. Jeżeli tak samo będzie w nowym FCP.... to zobaczymy. Cały pakiet FCS, można legalnie kupić za połowę ceny Adobe Premiere.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz pracować z CS5, to karty ATI sobie odpuść.

Ta rada w zasadzie powinna trafić do kosza.

Najrad, przepraszam Cię, ale nie masz pojęcia o tym co piszesz.

Przypuszczam, że nie miałeś w ogóle do czynienia z kartami ATI pod Mac OS X. Gdybyś w przyszłości miał taką okazję, to zrób sobie porównanie - wtedy zobaczysz jak to wygląda... Z grubsza odwrotnie niż piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rzoff

Z całym szacunkiem, ale pakiet Adobe CS5 nie współpracuje - przez współpracę rozumiem wykorzystywanie GPU do obliczeń - z kartami ATI. Oczywiście karty ATI sa w stanie ładnie wyświetlic obraz w oknach monitara żródłowego jak i programowego, choć różnie z tym bywa, ale na tym współpraca z APCS5 sie kończy.

Po co mam robić porównanie z kartami ATI skoro NIE NADAJĄ SIĘ do pracy z Adobe Premiere CS5 i to nie tylko pod Mac OSX ale i pod Windows 7.

Wybacz, ale nie odnosze się w żadnym zdaniu do wydajności samego systemu a jedynie współpracy z konkretnym software. O ile w temacie MacOSX jestem noobem i nie zabieram głosu w sprawach na których sie nie znam ( było by miło gdyby wszyscy się tego trzymali), o tyle na Adobe Premiere pracuję od wersji 4.2 czyli od około 20 lat. O ATI Stream nawet nie wspominam, bo chyba ten projekt został delikatnie mówiąc poddany hibernacji.

Z całym szacunkiem pozostaję przy swoim zdaniu , ale jeśli chcesz kogoś wprowadzić w błąd, to oczywiście nie obrażę się jak mój post trafi do kosza.

 

 

CUDA na razie to pic na wodę. Mało programów to wykorzystuje.

 

Ciekawe, że to sformułowanie przeszło jakoś niezauważone i nie otarło się nawet o narożnik w którym stoi kosz?

Zanim napisałem ten post zrobiłem króciutki test. Plik o długości 59 sek (bez filtrów i przejść) kodowany do h264 1280x720. Czas kodowania przez Compressor z FCP 6 minut. Czas kodowania przez APCS5 1.57 sek.

test zrobiłem na Mac OSX 10.6.7 na którym mam obok siebie zainstalowane oba programy i oczywiście na "niesłusznej" karcie GTX285.

Prawdą jest natomiast to ze karty Nvidii w systemie Mac OSX traca na wydajności co mnie smuci niepomiernie. Robiłem testy CineBenchem i pod Win7 wynik 38 z grosikami, a pod OSX 23,95.

 

@Marucins

Obojetnie jakie karty będzie wspierał, byle wspierał. Najlepiej by wspierał wszystkie, ale jak znam życie tak nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki takiego testu o niczym nie świadczą. Trzeba by było to samo zrobić na tej samej konfiguracji z porównywalną kartą ATI na pokładzie.

AP to nie jest FCP z akceleracją GPU, tylko jest to zupełni inny soft. Poza GPU, FCP nie obsługuje też więcej niż 2 rdzenie i ma pewnie jeszcze kilka innych "zalet".

Bez tego ciężko coś powiedzieć. A pisanie, że "NIE NADAJĄ SIĘ", to już przegięcie. Tymbardziej, że obecnie Apple wycofuje się totalnie z kart graficznych NVidia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

CUDA na razie to pic na wodę. Mało programów to wykorzystuje.

To są moje słowa. Nie pracuję z grafiką ale ilość programów wspierających cuda jest mierna. Jak możesz podaj jakieś przykładowe programy. Będzie ich garstka.

Ponadto karty ATI wspierają ATI Stream który umożliwia komunikację między CPU i GPU. Technologia cały czas się rozwija i myślę, że Apple pójdzie w tym kierunku.

 

EDIT: Demo Ati Stream Plug-in For Adobe Premiere Pro Cs4

 

http://wn.com/Demo_ATI_Stream_Plug-In_for_Adobe%C2%AE_Premiere%C2%AE_Pro_CS4

http://www.youtube.com/watch?v=ckjXgrtBBWI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymajmy sie tematu, bo staramy się udzielić odpowiedzi w tym konkretnym wątku. Pozwolisz, że zacytuję jego autora :

Reasumujac - pod Windows korzystam z Premiere CS5 i Ediusa 6, a pod OSX mam zamiar (pocztaki nauki) wykorzystywac FCP.

Tak wiec potrzebuje karty dajacej kopa pod Windows (CUDA itd) i OSX.

( pogrubienie moje)

Popraw mnie jeśli się mylę, ale na moje oko to ok33% programów którymi dysponuje autor tego tematu obsługuje CUDA, a te które to robią dają radę zrówno w Win7 jak i MacOSX.

Za niewielką dopłatą można nabyć wersję APCS5 dla Mac OSX i wogóle nie zmieniać systemu tylko pracę wykonywać na Mac-u. Zresztą szkoda sie przerzucać opiniami, polecam stronę Adobe i listę kompatybilnych kart graficznych.

Nie widziałem tam ATI. Jeśli to sie zmienilo, to publicznie odszczekam wszystko co tu napisałem

Żeby było jasne. Nie jestem fanboyem ( czego i innym życzę) Nvidii, ba nawet uważam, ze karty ATI są zdecydowanie lepsze jeśli bierze sie pod uwagę stosunek jakości do ceny, ale absolutnie nie dotyczy to Adobe Premiere CS5.

Co do programów wykorzystujących CUDA, to ja z kolei nie siedzę w niczym innym niż obróbka wideo, ale z tego segmentu jest kilka koderów które wykorzystują CUDA. TMPEG encoder, Babadoom, ba nawet Photoshop korzysta ze sterowników OpenGL kart Nvidia - choś w tym ostatnim przypadku to jednak OpenGL a nie CUDA i nie wiem jak jest z kartami ATI.

Reasumując Adobe Premiere CS5 do płynnej pracy z mercury engine potrzebuje karty Nvidia wykorzystującej CUDA ( lista kart na stronie Adobe, a po drobnej modyfikacji można do tej listy dołaczyć słabsze modele Nvidii). W przeciwnym wypadku zostanie uruchomiony "software mercury engine" który wykorzystuje jedynie moc procesora, koniec kropka.

 

PS

Próbowałem kiedyś instalacji ATI stream ( widzisz mimowolnie wyszło, ze używałem kart ATI - miałem 5570 i szybko sie jej pozbyłem) ale ten plugin wymaga nie tylko karty ATI, ale również procesora AMD i chipsetu płyty głównej AMD. W przeciwnym przypadku stwierdzi przy próbie instalacji że hardware jest niekompatybilne.

 

[ Dodano: 2011-03-24, 13:04 ]

Pano
Zanim napisałem ten post zrobiłem króciutki test. Plik o długości 59 sek (bez filtrów i przejść) kodowany do h264 1280x720. Czas kodowania przez Compressor z FCP 6 minut. Czas kodowania przez APCS5 1.57 sek

 

Odpowiedz tylko czy założyłeś Cluster w Compresorze...

Cluster na jednym komputerze? Kiedyś próbowałem, ale wogóle nie ruszało kodowanie. Compresor sie zamyślał i po dłuższej przerwie wywalał error. Jaki sens ma zakładane klastra na jednym kompie? Pytam szczerze bez złośliwości, bo tak jak autor wątku zaczynam dopiero pracę w FCP i wielu rzeczy nie wiem.

Nie ukrywam, że myślałem o klastrze.... Najżońsza z żon działa na Photoshopie pod Win7x64 na P35C+Q6600 myślisz, że "kapnie się" jak podmienie jej Win7 na OSX ? Wtedy mógłbym pocichu korzystac z klastra...

 

@rzoff

Czytaj ze zrozumieniem. W ani jednym zdaniu nie odniosłem się do FCP, ba nawet napisałem iż mam nadzieję, że w nowej wersji FCP bedzie wspierał GPU - niech już Ci będzie że ATI, niech wspiera cokolwiek - byle wspierał !!!

Wszystko co napisałem dotyczy Adobe Premiere CS5, bo - patrz cytat - autor potrzebuje karty, która bedzie działała z APCS5 pod Win7 i pod MacOSX z FCP.

Jak już wspomniałem uzywam FCP i APCS5 na OSX, a także CS5 na Win7 wiec wypowiedziałem się na temat który jest mi znany. Nie jestem w stanie powtórzyć testu bo właśnie pliki poszły do klienta :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cluster na jednym komputerze? Kiedyś próbowałem, ale wogóle nie ruszało kodowanie. Compresor sie zamyślał i po dłuższej przerwie wywalał error. Jaki sens ma zakładane klastra na jednym kompie? Pytam szczerze bez złośliwości, bo tak jak autor wątku zaczynam dopiero pracę w FCP i wielu rzeczy nie wiem.

 

A no ma to taki sens, że wtedy są wykorzystywane wszystkie rdzenie w compresorze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.